כיצד למנוע מחלת גבהים - טיפים, טריקים וטיפולים

אברהם לוי - 18/04/2021

מי שמטייל בקביעות חייב לחוות מחלת גבה מדי פעם. זה יכול להשפיע על כיבוש כל הר, והוא בסך הכל מעצבן להתמודד איתו. בכל רגע זה יכול לעבור מאי נוחות לחיים ולמוות, שבאמת יהרוס כל טיול.

אנחנו כאן כדי לפרוש את הטיפים והטריקים הטובים ביותר שיעזרו לכם למנוע מחלות גבהים, כך שתוכלו לחזור רק ליהנות מהנוף! יש לנו גם דרכים נהדרות לטפל בזה אם אף אחת מטקטיקות המניעה שלנו אינן מסוגלות לעבוד.

לפני שנגיע לזה, בואו להעמיק במה המחלה הזו היא בעצם, ומה גורם לה. אחרי הכל, עליך להכיר את האויב שלך כדי להילחם באויבך.

מהי מחלת גבהים?

ראשית הדברים הראשונים, מהי בעצם מחלת גבהים ? זה נובע מכך שלא מצליחים להשיג הרבה חמצן בגבהים גדולים, מכיוון שהאוויר דק ככל שאתה מטפס גבוה יותר. זה נוטה לקרות לאנשים שלא רגילים ללכת לגבהים כה גבוהים, אך לרוב כל אחד וכולם יכולים להיות מושפעים מכך. גם מי שמטפס כל יום ניתן להוריד יתד.

מחלת גבהים אינה בדרך כלל קטלנית, ורבים מטיילים אומרים שזה בערך כמו הנגאובר. שלא כמו הנגאובר, מחלת גבהים עלולה להפוך למסוכנת במהירות. במקרים נדירים וקיצוניים זה יכול להוביל למוות אם לא מטפלים בו כראוי.

שלושת הסוגים העיקריים של מחלת הרים

בכל מחלת גבהים שהיא אקוטית יותר מהסוג הראשון יש לטפל באופן מיידי!

הסיבות

בגבהים גבוהים האוויר מתדלדל, וגופנו לא מקבל את החמצן שהוא צריך. לרוב זה בא באופן אקראי, וללא סיבה נראית לעין.

עם זאת, ישנם כמה דברים שיכולים לגרום לכך, כולל;

הסימפטומים נוטים להתפוגג לאחר שהתרגלנו לאוויר הדק, אך לעיתים הם מחמירים.

התסמינים הכלליים
 


למחלת גבהים ישנם מספר תסמינים, הנפוצים ביותר;

לפעמים הסימפטומים אינם רעים מדי, אך הם עלולים להחמיר. אם זה מתחיל להשפיע על הריאות או על המוח שלך, תתבלבל ותתקשה ללכת ישר. השפתיים או הציפורניים שלך עשויות להפוך לכחולות, וכשאתה נושם, זה יישמע כאילו מישהו מתפורר מנייר.

בשלב זה מחלת הגובה מתקרבת להיות קטלנית. אם הנשימה שלך נשמעת כמו נייר שמתפורר, או שקשה לנשום בכלל, פנה מיד לטיפול רפואי. כאשר מחלת הגבהים מתחילה להפוך לסוג שני או שלישי, אזי תסמינים חדשים עלולים להופיע.

סימפטומים של בצקת מוחית תלוית-גובה

זו הנקודה בה מחלת הגבהים יכולה להגיע לתור הגרוע ביותר. הסימפטומים שיש להיזהר מהם הם;

אם לא מטפלים בזה, זה יוביל לסימפטומים ואף למוות גרועים יותר.

סימפטומים של בצקת ריאות תלוית-גובה

זהו הסוג השלישי והקטלני ביותר של מחלת גבהים. זה קורה בדרך כלל לאחר הסימפטומים הכלליים, אך ככל שהוא מחמיר תסמינים נוספים יופיעו. הם יכללו:

כיצד לא לטפל בזה

לפני שנכנס לטיפול ובמניעת מחלות גבהים, אנו נספק לך סקירה מהירה של כל מה שלא צריך לעשות. ביצוע כל אחד מהדברים הללו עלול להחמיר את מחלת הגובה, ואף לגרום לתורו של הקטלני.

אם הסימפטומים מחמירים עדיף ללכת לגובה נמוך יותר. אם אתה נמצא עם מישהו שחווה תסמינים מתונים או קשים לעולם אל תשאיר אותו בשקט!

באופן כללי, זה מסוכן לטייל לבד אם אתה מתכנן להגיע לגובה רגיל. להיות איתך מישהו יכול להיות ההבדל בין חיים למוות.
 

טיפים להימנעות ממחלת גבהים

אמנם אין דרך להבטיח מחלת גבהים לא תכה, אך ישנן כמה דרכים להימנע מכך. להלן רק כמה טריקים כדי לשמור על המפרץ בטיול הבא שלך.

איך להתכונן

תמיד חשוב להתכונן ולתכנן לפני כל טיול, אך זה מכריע עוד יותר כאשר הולכים לגובה רב. תכשירים אלה יכולים להילחם או לגרום למחלת גבהים.

התכנון הוא המפתח

תמיד צריך שיהיה לכם מסלול שמאפשר לכם לעלות רק מעט בכל יום. כדי להישאר מאחור, זה חכם לאפשר יום נוסף למקרה שתצטרך לרדת כדי להתרחק ממחלת הגבהים. קיום התוכנית הזו יגרום לטרק להתנהל בצורה חלקה, וימנע תסכול במקרה הצורך לרדת.

כניסה לכושר רק תעזור

מחלת גבהים פוגעת אפילו בספורטאים הגדולים ביותר, אבל זה עדיין יעזור להיות בכושר. אנשים כשירים מתפקדים טוב יותר במחלות מאשר מישהו שאינו בריא.

כושר יהיה גם יכולת לעזור לאחרים, במיוחד אם תרד בזמן חירום. 

בקר אצל הרופא שלך

יש להתייעץ עם רופא בכל סוג של מצב קיים לפני טיול לגובה רב. הם יוכלו לעזור לך להכין ולרשום כל תרופה.

מניעה טבעית
 

למי שלא רוצה להשתמש בתרופות, יש כמה תרופות טבעיות שיכולות להיות יעילות באותה מידה.

האם יש צורך בטיפול רפואי?

לפעמים שום דבר אינו יעיל בהרחקת מחלת גבהים, ולא תמיד ברור מאליו שהתסמינים מחמירים. לא תמיד נדרש טיפול רפואי, אך ירידה בהחלט יכולה להיות. אז מתי כדאי לרדת?

האם זה באמת רציני?

כן. כן זה כן. במאי 2016 כמעט תריסר מטיילים נהרגו ממחלת גבהים בעת שטיפסו על הר האוורסט. בשנת 2010 סטודנט באוניברסיטה נפטר ממחלת גבהים ליד אגם טיטיקקה בפרו. נקודות חמות תיירותיות היושבות בגבהים גבוהים במיוחד מתחילות ללבוש חדרים עם משאבות חמצן כדי להגן על התיירים.

במקומות מסוימים במאצ'ו פיצ'ו יש חמצן שנשף מחוץ לראש המיטה בזמן שהמבקרים ישנים. כשאנשים מתאמצים כל כך בכדי למנוע מחלת גבהים להיות קטלנית, אפשר לומר שזה לא משהו שיש להקל בו ראש.

אז מדוע המטיילים עדיין מטפסים?

אם מחלת גבהים עלולה להיות כה מסוכנת, מדוע מטיילים בכלל יסכנו בכך? התשובה היא פשוטה: הם אוהבים טיולים וטיפוס! כן, זה יכול להיות קטלני, אבל אפשר גם לטפל ולמנוע אותו. עם מעט ידע, טכנולוגיות והכנה, מחלת גבהים לא חייבת להיות יותר מאשר בליטה קטנה בדרך.

כמה דברים שיש לזכור

אם אתה יכול להקפיד לזכור רק כמה דברים, אז אנחנו מוכנים להמר שמחלת גבהים בכלל לא תהיה בעיה.

עם זאת בחשבון, והידע החדש שלך על מחלת גבהים ביד, צא לשם ותהנה מהטיפוס שלך!
 

undefined